מאגר שאלות ותשובות

לקרי לילה

על קרי לילה – עובדתית והלכתית

שאלה

שאלתי בעניין קרי לילה.

למה זה קורה (מה הסיבה לכך)? 🥺

האם אפשר למנוע את זה? 🙏🏻

האם יש אפשרות שזה לא יקרה לי בכלל אף פעם?

והאם בכלל אפשר להגיד שזה דבר טבעי, שהגוף מרוקן את עצמו?

ואם קרה איך ניתן לכפר על כך ולעשות תשובה מלאה?

תשובה

בחור יקר 💪

אתה שואל שאלה מצוינת, שהתשובה שלה כוללת ידע מתחומים שונים. ננסה להגיש לך תשובה ברורה וסדורה:

א. הגברים נבראו עם שני “מפעלים” לייצור תאי זרע – האשכים שלנו. מתי שהוא במהלך גיל ההתבגרות הם הופכים לפעילים[1] ומתחילים לייצר תאי זרע והורמונים גבריים. 🙌

אצל בחור ממוצע ובריא, הגוף מייצר עשרות ומאות אלפי תאי זרע בכל יום. הוא מאפסן את תאי הזרע ב”מחסן” מיוחד שנמצא בחלק מהאשך, מפרק תאי זרע ישנים ומייצר תאי זרע חדשים.

בדרך כלל, בגיל ההתבגרות, קצב ייצור התאים החדשים מהיר יותר מקצב פירוק, ובשלב כלשהו “נגמר” המקום במחסנים של הגוף. בשלב זה, הגוף משחרר את תאי הזרע שהצטברו אצלו בגוף, תוך כדי השינה, על מנת לפנות מקום לתאים חדשים וטריים – לזה אנחנו מתייחסים כ”קרי לילה“.

יש כאלה שהתהליך מתרחש אצלם אחת לכמה ימים, ויש כאלה שהתהליך מתרחש אצלם אחת לכמה שבועות, אך בהחלט מדובר בתהליך טבעי, ומנגנון שנברא כך על ידי הקב”ה.

בגמרא מוזכרים שני אנשים שלא חוו קרי לילה מימיהם: יעקב אבינו[2] ואלישע הנביא[3]. כל אדם אחר שלא נמצא בדרגתם, כנראה יחווה מתישהו במהלך החיים תקופות של קרי לילה.

חשוב לציין! 🧐 אם בְּשִׁלְהֵי גיל ההתבגרות (17 ומעלה) לא חָוִויתָ קרי לילה, וגם בשאר התחומים של התפתחות גופנית אין התפתחות גברית,[4] שווה לעשות בדיקת רופא לשלול בעיה הורמונלית. מצד אחד, יכול להיות שאתה מתפתח מאוחר ולכן עדיין לא חָווִיתָ קרי לילה, או את הדברים האחרים שתיארנו והכל תקין.  מצד שני, יכול להיות אצלך מחסור הורמונלי בגוף שצריך לאזן.

זאת ועוד, ברור לחלוטין שקרי לילה הוא לא “אוננות” שנאסרה. גם במקרה שאדם ראה מראות מעוררים ביום, חלם עליהם בלילה ובעקבות זה חווה קרי לילה – גם זה לא “אוננות”.

קרי לילה מתייחס לשני מצבים:

א. קדם לכך הרהור ביום של דברים אסורים, או מראות לא צנועים.

ב. הגיע באופן טבעי, כפי שתואר בתחילת התשובה. ❤️

ביחס למצב הראשון, בו עשית משהו אקטיבי ולכן זה הגיע – צריך לעשות תשובה כמו על כל דבר, חרטה אמִתית, וידוי וקבלה רצינית לעתיד. ללא יותר מידי פטנטים של תעניות, פדיונות וכו’

תחולל שינוי אחי, אתה מסוגל לכך!

לגבי המצב השני, שזה הגיע משום מקום, זה אונס, ו”אונס רחמנא פטריה“, לכן להתקדם הלאה מבלי להתעסק בזה יותר מדי, בטח לא להיכנס למשבר, אין כאן פגימה, חטא, ריחוק מה’ וכו’. קרי לשון מִקְרֶה, צריך להתנקות, ולהמשיך כרגיל.

ענו בצוותא:

אלעד חמיאל קרימינולוג קליני ומנחה למיניות חיובית

הרב אריאל פרחי מדריך חתנים ויועץ זוגי

[1] אצל כל נער זה קורה בגיל אחר – בדרך כלל בין גיל 11 ל 15.

[2] מסכת יבמות, דף עו עמוד א.

[3] מסכת ברכות, דף י עמוד ב.

[4] למשל: צמיחה של שערות בגוף, שינוי של הקול, התפתחות פיזית משמעותית.

קרא עוד...

אלעד חמיאל

קרימיניולוג קליני